Marina Navarro guanya el Premi Millor Història del País Valencià en la 10a edició del concurs literari Ficcions
Premiats i finalistes
Marina.Navarro, Premi Millor Història del País Valencià. Centre Privat el Rebollet, d’Oliva.
 
Lucia Garrido Mañez, Premi Millor Història de València (ex-aequo). IES Laurona, de Llíria
 
Guillem.at, Premi Millor Història de València (ex-aequo). IES Comarcal de Burjassot
 
39 Històries del País Valencià arriben a la final del concurs literari Ficcions
 
Dels 553 participants valencians, el relat de Marina Navarro, del Centre Privat el Rebollet d’Oliva ha estat el guanyador de la màxima categoria

Aquesta tarda s’han lliurat els premis del concurs literari Ficcions a la ciutat de València, on s’han descobert les històries guardonades d’entre els 553 participants d’enguany al País Valencià. La història de Marina Navarro, del Centre Privat el Rebollet d’Oliva, titulada “El mai existit” ha estat la guanyadora del Premi Millor Història del País Valencià ja que el jurat l’ha considerada “una història molt ben escrita, que transporta al lector, des de la primera línia, a l’escena juntament amb els protagonistes. Diàlegs molt ben treballats i relat original i ben desenvolupat.”

L’acte s’ha celebrat avui, 15 de maig, a les 17h a l’Ayre Hotel Astoria Palace de la ciutat de València, amb la col·laboració de la Conselleria d’Educació, Investigació, Cultura i Esport de la Generalitat Valenciana.  Hi han assistit unes noranta persones, entre finalistes, professorat i familiars, i s’ha comptat amb la presència de la cap del Servei d'Acreditació i Assessorament la Direcció General de Política Lingüística i Gestió del Multilingüisme de la Conselleria d'Educació, Investigació, Cultura i Esports, Imma Àngel i Carbonell, i Josep Ritort i Ferrús, Secretari General de l’Associació de Mitjans d’Informació i Comunicació (AMIC).

En el lliurament també s’han atorgat també els guardons Premi a la Millor Història d’Alacant, a Álvaro Palomera i Raez, de l’IES Cayetano Sempere d’Elx amb la història “El meu cadàver”, el Premi a la Millor Història de Castelló a Javier Navarro i Ortiz, Óscar Burguillo i Ramón i Gerard Serrat i Mayayo, de l’IES Ramón Cid de Benicarló amb “El Somni de Toni” i el Premi a la Millor Història de València ex aequo a Lucía Garrido i Máñez de l’IES Laurona de Llíria amb “Les memòries de les maduixes” i a Guillem Àlvarez i Torres de l’IES Comarcal de Burjassot amb “La història de Taron i Bran”.

El Premi per a la Millor Professora del País Valencià obtingut per Núria Gómez i Juan, de l’IES Ramón Cid de Benicarló, i els diplomes de professorat finalista a Assumpció Espinosa Antón de l’IES Victoria Kent d’Elx, María Carmen Navarro Pérez de l’IES Cayetano Sempere d’Elx, Carles Renau Bort del Centre Privat Liceo de Benicàssim i a Carme Romero Martínez de l’IES Clot del Moro de Sagunt.

Marina Navarro, com a guanyadora del País Valencià s’ha endut un iPad, i assistirà al lliurament de premis de Catalunya que tindrà lloc el proper dimecres 23 de maig a La Pedrera. La resta de finalistes, que no han obtingut premis de província, han rebut un diploma com a reconeixement de la feina feta i a la seva participació a Ficcions 2018. 

Vídeo de valenciaextra.com

El concurs literari juvenil Ficcions, l’aventura de crear històries va tancar la seva desena edició el passat 26 de març amb una participació rècord de 3.593 participants d’entre 14 i 18 anys d’arreu de Catalunya (2.424 alumnes), País Valencià (553 alumnes) i Illes Balears (616 alumnes) provinents de 314 centres educatius diferents. Aquestes xifres suposen un rècord absolut en la història del concurs, ja que el resultat de participació s’ha incrementat més d’un 23% respecte a la novena edició.

 

Organitza AMIC, compromís amb l’educació

El concurs Ficcions, l’aventura de crear històries, que enguany arriba a la desena edició, és una iniciativa de l’Associació de Mitjans d’Informació i Comunicació (AMIC) per promoure la lectura i l’escriptura en català entre els joves dels territoris de parla catalana.

L’AMIC representa a més de tres-centes publicacions en paper i digitals fortament arrelades al territori.

 

Per a més informació

Correu: ficcions@amic.media – Telèfon: 93 452 73 71
Web del concurs: www.ficcions.cat

 

Participació total al País Valencià: 553 alumnes

  • Millor Història del País Valencià: grup Marina.Navarro, format per Marina Navarro Savall, del Centre Privat el Rebollet d’Oliva

Finalistes i guanyadors: 62 participants / 39 grups

 

ALACANT: Llistat de guanyadors i finalistes (16 grups / 21 finalistes)

  • Premi Millor Història d’Alacant: Grup Álvaro Palomera, format per Álvaro Palomera Ráez de l'IES Cayetano Sempere d'Elx
     
  • Finalistes: 
  • Grup albacanovasmolina, format per Alba Cánovas Molina de l'IES Cayetano Sempere d'Elx
  • Grup AlbaiMeli, format per Alba Ortiz Pérez-Ojeda i Amelia Sánchez Sempere de l'IES Cayetano Sempere d'Elx
  • Grup aliciasantamaria, format per Alicia Santamaría Quiles de l'IES Victoria Kent d'Elx
  • Grup AndreayCristina, format per Andrea Montero Marí i Cristina Atienza Arronis de l'IES Victoria Kent d'Elx
  • Grup Àngela López, format per Àngela López Gomis de l'IES Victoria Kent d'Elx
  • Grup celiaciudadreal, format per Celia Ciudad Real Albert de l'IES Victoria Kent d'Elx
  • Grup Juanjo Pumar Sánchez, format per Juan José Pumar Sánchez de l'IES Cayetano Sempere d'Elx
  • Grup Lara, format per Lara Ferrairo Rodenas de l'IES Mutxamel de Mutxamel
  • Grup Lumi, format per Mízar Aznar Córdoba i Lucía Maciá Ortiz de l'IES Cayetano Sempere d'Elx
  • Grup mariatudor01, format per Ana Maria Alexandra Tudor de l'IES Victoria Kent d'Elx
  • Grup Marina Romero, format per Marina Romero Lorenzo de l'IES San Vicente de Sant Vicent del Raspeig
  • Grup nxrx02, format per Naiara Guilló Sempere de l'IES Cayetano Sempere d'Elx
  • Grup Rueskas, format per Sergio Ruescas Pérez de l'IES San Vicente de Sant Vicent del Raspeig
  • Grup sara0103, format per Sara Loughlimi BellKharroub de l'IES Victoria Kent d'Elx
  • Grup SomEstudiants, format per Antonio Marín Peinado, Miriam del Rosario Victoria Linares i Eva de la Muela Marín de l'IES Cabo de la Huerta d'Alacant

 

CASTELLÓ: Llistat de guanyadors i finalistes (15 grups / 30 finalistes)

  • Premi Millor Història de Castelló: Grup Teamcassoleta, format per Javier Navarro Ortiz, Óscar Burguillo Ramón i Gerard Serrat Mayayo de l'IES Ramón Cid de Benicarló
     
  • Finalistes: 
  • Grup camallu, format per Jezabel Molina Calvo de l'IES José Vilaplana de Vinaròs
  • Grup CosaDeTres, format per Óscar García Alsina, David García Alsina i Candela Romero Porres de l'IES Ramón Cid de Benicarló
  • Grup Elisa Cantavella, format per Elisa Cantavella Bordils del Centre Privat Escuelas Pías de Castelló de la Plana
  • Grup emdiuenlaia, format per Laia Morralla del Olmo del Centre Privat Escuelas Pías de Castelló de la Plana
  • Grup Jami, format per Javier Ptrarch Peris del Centre Privat Liceo de Benicàssim
  • Grup Jelly-A, format per Noelia Luna Pitrarch i Jennyfer Lizaga Juarez de l'IES José Vilaplana de Vinaròs
  • Grup joscgo, format per Joan Serrano Roig, Óscar Sebastià Guarch i Carlos Goñi Serret de l'IES Ramón Cid de Benicarló
  • Grup LAURA CARDONA AVILA, format per Laura Cardona Avila del Centre Privat La Salle de Benicarló
  • Grup mariamarzagil, format per Maria Marza Gil i Cristina Colom Bayarri del Centre Privat La Salle de Benicarló
  • Grup MEL, format per Emma Garcia Achondia, Lara del Valle Pitarch i Mª Isabel Salvador Expósito de l'IES Serra d'Irta d'Alcalà De Xivert
  • Grup Miss.Secrets, format per de l'IES Vicent Sos Baynat de Castelló de la Plana
  • Grup Rambal, format per Raquel Lluch Calvet, Alba Ponce López i Belén Rambla Guillem de l'IES Ramón Cid de Benicarló
  • Grup Somniadores, format per Hong Ying Chen i Noelia Breva Adell del Centre Privat Liceo de Benicàssim
  • Grup Sospau, format per Paula Ferreres Robles i Anna Sospedra Senar de l'IES Ramón Cid de Benicarló

 

VALÈNCIA: Llistat de guanyadors i finalistes (8 grups / 11 finalistes)

- Primer Millor Història de València: ex aequo entre els grups Lucia Garrido Mañez, format per Lucía Garrido Mañez de l'IES Laurona de Llíria i el grup Guillem.at, format per Guillem Àlvarez i Torres de l'IES Comarcal de Burjassot

- Finalistes: 

  • Grup Andrea62442, format per Andrea Tortosa Cabanes de l'IES Doctor Lluís Simarro Lacabra de Xàtiva
  • Grup As, format per Cristina Alabat Torres, Paula Alcamí Esteve i Priscila Alcamí Esteve de l'IES Clot del Moro de Sagunt
  • Grup Atij, format per Aitana Sanz de Ramón i Josep María Tomàs i Juan de l'IES Almussafes d'Almussafes
  • Grup Esteer.olmos, format per Ester Olmos Vela de l'IES El Ravatxol d'El Castellar-l'Oliveral
  • Grup pauhuerta, format per Pau Huerta Solís , de l'IES Jaume I d'Ontinyent

 

Organitza:




Amb el suport de:
                        


Amb la col·laboració de: